Yazı Detayı
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 13:25 Bu yazı 369 kez okundu
 
ERGENLİK DÖNEMİ
Saliha Dervişoğulları
 
 

   Çocuklarımız büyümeye başladıkça, yavaş yavaş ergenlik dönemi de kapımızı çalmış olur. Birçok aile bu dönemlerde zorluklar yaşayabilir. Eğer çocuk ve ebeveynler arasında karşılıklı saygı varsa, o zaman birbirine olduğu kadar, fikirlerine de saygı duyar. Farklı düşüncelere sahip olmanın doğal bir şey olduğu fikrinde dahi birleşirler. Çocuklar bir şeyleri yapmada babanın farklı, annenin farklı yolları olduğunu öğrenmede sıkıntı çekmezler. Bu onlar için karmaşık bir şey değildir. Bizler uyumlu ebeveyn olma konusunda mutluluğa ve paylaşılan ortak bir sorumluluğa böyle ulaşabiliriz

     Birçok anne baba, çocuğu ergenlik dönemine gireceği zaman az ya da çok endişelenmeye başlar. Aslında endişelenmekte de çok haksız değiller. Çünkü ergenlik dönemi, her ne kadar normal gelişimin bir parçası olsa da kendi içinde bir takım zorlukları da barındırır. Ergen bir taraftan erişkin adayı olduğu için bunun provası niteliğinde yetişkin tipi davranışları birbir sergilemeye çalışırken, diğer taraftan da içindeki çocuksu duyguları kontrol edemediği için yaşından beklenmeyecek davranışlarda bulunur.

                                                            

    Depresif Bozukluk; hayatın her döneminde kişinin yasam kalitelisini ve sağlığını ciddi düzeyde bozan bir psikiyatrik hastalıktır. Ergenlik döneminde bu durumlar gözlenmiştir. Hatta ağır düzeydeki bir “Depresif Bozukluklar” bazı kişilerde intihar düşüncesini bile tetikler hele, hele ergenlik dönemindeki görülen “Depresif Bozukluk” bu dönemin hassasiyeti gereği daha da riskli olabilmektedir.

   Ergenlik dönemi ile birlikte ortaya çıkan belirgin derecedeki davranış ve huy değişiklikleri

(aşırı alınganlık, aşırı şüphecilik, aşırı sinirlilik ve öfke patlamaları, uykusuzluk, garip olan davranışlar, gerçeklik algısının azalması, olmayan sesler duyma yada şeyler görme, daha önce ilgili olmadığı bir konuyla ilgili aşırı meşgul olma durumları da olabilmektedir.

   Sık sık dışarı çıkmak isteme, eve gelme konusunda isteksizlik, evden ve okuldan kaçma, dışarda çok fazla kalma konusunda ısrarcı olma, Çok fazla para harcama, izinsiz para alma, çok fazla yalan söyleme, anlık duygu durum değişiklikleri, kontrol edilemeyen sinirlilik, öfke nöbetleri, Arkadaş çevresinin değişmesi, yaşına uygun olmayan ortamlarda sık sık bulunma, Ailesinin eşyalarının karıştırılmasına ve odasına izinsiz girilmesine aşırı düzeyde tepkileri gösterme, gibi davranış sergileyen ergenlerde mutlaka "Davranış Bozukluğu" vardır.

    Bir de yaşamın her döneminde ve her alanında önemli sorunlara neden olabilen (ebeveynlerin basit bir şekilde dikkati eksik, tembel, şımarık ya da hareketli çocuklar olarak bildikleri) "Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”da ergenlik dönemlerinde olabilir.

    Ergenleri anlayabilmek ve yaşanan sorunları doğru yönetmek için, öncelikle, onların normal gelişim süreçlerini bilmeliyiz. Ve aynı zamanda da onlarla sağlıklı bir iletişim ve ilişki kurabilmeyi becerebilmeliyiz. Gerektiğinde uzmanlardan yardım almalıyız.

     Çocuklarınıza bir karar vermeleri gerekiyorsa, onların bu kararı uygulaması için önce, iki ebeveynden de onay almak zorunda olduklarını bilmelerini sağlayın. Lütfen Çocuklarınızı başkalarının yanında aşağılamayın. Önemli konularda çocuklarınızın fikirlerini de dinleyin Onların kendilerine verilen değeri hissettirin ki, bu süreci kolay geçebilsinler. Aile bireyleri  çocuklarının ergenlik dönemlerinde yanlarında tartışma yapmasınlar, bu çocukları derinden etkiler. Senden boşanacağım gibi sözler asla sarf etmeyin. Onlara tehditleri anlaşmazlıkları çözmenin bir yolu olduğunu, böyle öğretmek eminim istemezsiniz. Çözüm üretmek onların psikolojisine katkı olur. Ama aile büyüklerinin tartışmaları da onları derinden etkileyecektir.

         

          Birbirinize açık davranın Aklınızdan geçeni okunmasını beklemek yerine her zaman ne istediğinizi açık açık söyleyin. Ortak kararlar alın. Sorunları hep beraber çözerseniz ve her iki tarafında kazanmasını sağlarsanız çocuklarınız bunu çabuk öğrenecekler ve bu onların da ergenliği atlatmasında yardımcı olacak düşüncelerdir. Ailede dayak, şiddet gibi durumlarda yardım çağırın. Bu durumlar yalnız çözülemez. Herkesin özsaygısına zarar verecek sırlar taşıyarak göz yummak ile böyle hayatınıza devam edemezsiniz. Eşler, çocuklar birbirine saygılı olmaları gerekir. Sevgi ile kalın hoşça kalın…

 

               

             

 

 

 

 

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ERGENLİK, DÖNEMİ, ,
Haber Yazılımı google-site-verification=bCi6mkKPnWbrY703jwXKwgcUGqpPH4imFJNqyEvK2vs