Haber Detayı
30 Temmuz 2021 - Cuma 11:22 Bu haber 458 kez okundu
 
TARIMDA YAŞ ORTALAMASI YÜKSELİYOR
Denizli Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birlik Başkanı Mehmet Varol, tarımda yaş ortalamasının 55 olduğuna dikkat çekerek genç nesilleri tarıma yönlendirilmez ise tarımda ekonomik ömrün 15 yıl kaldığını iddia etti.
ÖZELHABER Haberi
TARIMDA YAŞ ORTALAMASI YÜKSELİYOR

Tarımda yaş ortalaması şu anda 55. Yani eğer genç nesiller tarıma yönelmez ise tarımda ekonomik olarak 15 yıllık ömrümüz kaldığını dikkat çeken Denizli Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birlik Başkanı Mehmet Varol, bir an önce bunun önleminin alınması gerektiğini söyledi. ‘Bizim en kısa sürede gençlerimizi tarıma döndürmemiz gerekiyor’ diyen Başkan Varol; “İnsanların tarıma kazandırılması lazım gençlerin tarımda kalmasını sağlamalıyız. Bunun içinde köy ve kasabalarda Kooperatifleri güçlü hale getirmeliyiz. Gençlerin tarımda para kazanmasını sağlamalıyız. Bunun için girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor. İnsanlar para kazanırsa tarıma dönerler. Eğer döndürülmese tarımın ömrü az kaldı” diye konuştu. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’in son yıllardaki rakamları 2 Trakya büyüklüğünde tarım arazisi girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle ekilemediğini dikkat çeken Başkan Varol; “Bu alan gün geçtikçe çoğalıyor. Tarımın cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi lazım. Bunu yapabilmek için Gayri Safi Milli Hasıladan gelişmiş yada gelişmekte olan ülkelerdeki gibi Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 2’si tarıma aktarılmalıdır. Bu ayrılan pay ile tarımda çalışan gençlerin sosyal güvenceleri garanti altına alınmaları gerekir. Seviyeleri yükseltilmeli, tarım girdi maliyetlerini etkileyen mazot, gübre, elektrik ve bunun gibi hazine tarafından sübvanse edilmelidir” dedi.

Abdullah GÖNÜLTAŞ- ÖZEL HABER

 

Kaynak: (HM) - HABER MERKEZİ Editör: Raziye İLHAN
Haber Yazılımı google-site-verification=bCi6mkKPnWbrY703jwXKwgcUGqpPH4imFJNqyEvK2vs